Szukaj w serwisie
    
   Najwa¿niejsze narzêdzia
Produkty wymagaj±ce CE
- akty prawne, informacje
Wyszukiwarka norm zharmonizowanych
Aktualno¶ci CE
Prenumerata aktualno¶ci
    
   CE - przewodnik
Oznakowanie CE: podstawy prawne, wa¿ne terminy
Oznakowanie CE: paszport na rynki Unii Europejskiej
Jakie wyroby musz± mieæ oznakowanie CE
Krok po kroku do oznakowania CE
    
   Eksperci serwisu
Archiwum pytañ i odpowiedzi
Masz pytania - zwróæ siê o pomoc do Zespo³u Ekspertów
    
   Przewodniki
Maszyny
Emisja ha³asu
Sprzêt niskonapiêciowy
Urz±dzenia ci¶nieniowe
¦rodki ochrony indywidualnej
    
   Zamówienia publiczne
Aktualno¶ci
Komentarze
Kwartalnik
 
Forum
    

  Produkty wymagaj±ce CE - akty prawne, dodatkowe informacje
 
Skorzystaj z narzêdzi serwisu oznaczenie-ce.pl aby okre¶liæ, czy twój produkt wymaga oznaczenia CE:

Zapoznaj siê z zakresem przedmiotowym poszczególnych Dyrektyw Nowego Podej¶cia - nale¿y dok³adnie przeanalizowaæ teksty tych dyrektyw, które potencjalnie mog± mieæ zastosowanie dla danego wyrobu. Nale¿y zwróciæ uwagê na definicjê wyrobów podlegaj±cych dyrektywie oraz ewentualn± listê wyj±tków.

Poni¿ej znajduje siê wykaz grup wyrobów dla których dyrektywy Nowego Podej¶cia przewiduj± oznaczenie CE. Wybierz grupê by otrzymaæ zwi±zane z ni±:
  • wszelkie akty prawa polskiego i europejskiego (dyrektywy, ustawy, rozporz±dzenia)
  • schemat wdra¿ania procedur oceny zgodno¶ci
  • wykazy polskich i europejskich norm technicznych
  • przewodniki i opracowania dotycz±ce stosowania poszczególnych dyrektyw
  •  
    1Aktywne implanty medyczne
    Active implantable medical devices
    Aktywny implantowany wyrób medyczny oznacza ka¿dy aktywny wyrób medyczny, przeznaczony do wprowadzania do cia³a ludzkiego oraz czê¶ciowo wprowadzone do cia³a drog± zabiegu chirurgicznego lub poprzez interwencjê medyczn± do otworu naturalnego i przeznaczony do pozostawania w nim po zakoñczeniu procedury
    2D¼wigi
    Lifts
    D¼wig oznacza urz±dzenie obs³uguj±ce okre¶lone poziomy, posiadaj±ce kabinê poruszaj±c± siê wzd³u¿ prowadnic, które s± sztywne, nachylone pod k±tem wiêkszym ni¿ 15o do poziomu i przeznaczone do transportu osób, osób i towarów, w³±cznie towarów, je¶li kabina jest dostêpna (to znaczy, je¶li osoba mo¿e wej¶æ do niej bez trudno¶ci) i wyposa¿ona w urz±dzenia steruj±ce umieszczone wewn±trz kabiny lub w zasiêgu osoby bêd±cej wewn±trz.
    3Emisja ha³asu w ¶rodowisku przez urz±dzenia przeznaczone do u¿ytku poza pomieszczeniami
    Noise emission in the environment by equipment for use outdoors
    Niniejsza dyrektywa ma zastosowanie do urz±dzeñ przeznaczonych do u¿ycia na zewn±trz pomieszczeñ. Dyrektywa ta obejmuje tylko urz±dzenia, które s± wprowadzane do obrotu lub oddawane do u¿ytkowania jako kompletna jednostka w³a¶ciwa do zamierzonego zastosowania.
    4Jachty (³odzie) rekreacyjne
    Recreational craft (boats)
    £ód¼ rekreacyjna oznacza ka¿d± ³ód¼ niezale¿nie od rodzaju napêdu, o d³ugo¶ci kad³uba od 2,5 do 24 metrów, mierzonej wed³ug odpowiednich norm zharmonizowanych, przeznaczon± do celów sportowych i rekreacyjnych. Fakt, ¿e ta sama ³ód¼ mog³aby byæ wynajmowana lub wykorzystywana do celów szkoleniowych nie powoduje wyjêcia jej z zakresu niniejszej dyrektywy, pod warunkiem, ¿e jest wprowadzona na rynek z przeznaczeniem do celów wypoczynkowych.
    5Kompatybilno¶æ elektromagnetyczna
    Electromagnetic compatibility (EMC)
    Niniejsza Dyrektywa dotyczy urz±dzeñ, które mog± powodowaæ zak³ócenia elektromagnetyczne lub na których dzia³anie mog± mieæ wp³yw takie zak³ócenia.
    6Maszyny
    Machinery
    Maszyna oznacza zestaw po³±czonych wzajemnie czê¶ci lub podzespo³ów, z których przynajmniej jeden jest ruchomy, przy czym odpowiednie cz³ony wykonawcze, obwody sterowania i zasilania itp., po³±czone s± w ca³o¶æ dla wykonania konkretnej czynno¶ci, szczególnie dla przetwarzania, obróbki, przemieszczania lub pakowania materia³ów.
    7Materia³y wybuchowe do u¿ytku cywilnego
    Explosives for civil uses
    Materia³y wybuchowe oznaczaj± materia³y i artyku³y uwa¿ane za takie przez zalecenia Organizacji Narodów Zjednoczonych dotycz±ce transportu towarów niebezpiecznych oraz nale¿±ce do klasy 1 okre¶lonej w tych zaleceniach.
    8Nieautomatyczne urz±dzenia wa¿±ce
    Non-automatic weighing instruments
    Waga jest to przyrz±d pomiarowy s³u¿±cy do okre¶lenia masy cia³a przez wykorzystanie dzia³ania na to cia³o si³y grawitacji. Waga mo¿e tak¿e s³u¿yæ do okre¶lania innych, zwi±zanych z mas± wielko¶ci, ilo¶ci, parametrów albo w³a¶ciwo¶ci. Waga nieautomatyczna jest to waga, wymagaj±ca interwencji operatora podczas wa¿enia.
    9Niskonapiêciowe wyroby elektryczne
    Low voltage electrical equipment (LVD)
    Sprzêt elektryczny oznacza ka¿dy sprzêt przeznaczony do u¿ytku przy napiêciu w zakresie pomiêdzy 50 V i 1000 V pr±du przemiennego oraz pomiêdzy 75 V i 1500 V pr±du sta³ego
    10Proste zbiorniki ci¶nieniowe
    Simple pressure vessels
    Niniejsza dyrektywa dotyczy prostych zbiorników ci¶nieniowych wytwarzanych seryjnie. Prosty zbiornik ci¶nieniowy oznacza dowolny zbiornik spawany podlegaj±cy nadci¶nieniu wewnêtrznemu wiêkszemu ni¿ 0,5 bar, przeznaczony do przechowywania powietrza lub azotu i nie przeznaczony do ogrzewania p³omieniem.
    11Sprawno¶æ energetyczna ch³odziarek i zamra¿arek
    Energy efficiency for electric refrigerators and freezers
    Dyrektywa "Sprawno¶æ energetyczna ch³odziarek i zamra¿arek" odnosi siê do nowych ch³odziarek, urz±dzeñ przechowalniczych i zamra¿arek do u¿ytku domowego i ich zestawów, zasilanych z sieci energetycznej.
    12Sprawno¶æ energetyczna kot³ów wodnych
    Energy efficiency of hot water boilers
    Dyrektywa "Sprawno¶æ energetyczna kot³ów wodnych" ustala wymagania w odniesieniu do sprawno¶ci nowych kot³ów wodnych grzewczych opalanych paliwami ciek³ymi lub gazowymi, których moc nominalna jest nie mniejsza ni¿ 4 kW i nie wiêksza ni¿ 400 kW.
    13Sprawno¶æ energetyczna stabilizatorów do o¶wietlenia jarzeniowego
    Energy efficiency requirements for ballasts for fluorescent lighting
    Niniejsza dyrektywa ma zastosowanie do zasilanych z sieci elektrycznej stabilizatorów dla ¼róde³ ¶wiat³a jarzeniowego (zgodnie z okre¶leniem podanym w Normie Europejskiej EN 50294 z grudnia 1998 r., punkt 3.4)
    Nie s± objête niniejsz± dyrektyw± nastêpuj±ce rodzaje stabilizatorów:
  • stabilizatory wbudowane w lampach,
  • stabilizatory zaprojektowane specjalnie do opraw o¶wietleniowych, przeznaczonych do monta¿u w meblach, stanowi±ce niewymienialn± czê¶æ oprawy o¶wietleniowej, która nie mo¿e byæ badana oddzielnie od oprawy (zgodnie z Norm± Europejsk± EN 60920, klauzula 2.1.3), i
  • stabilizatory przeznaczone na eksport poza Wspólnotê, albo jako samodzielne elementy, albo wbudowane w oprawy o¶wietleniowe.
  • 14¦rodki ochrony indywidualnej
    Personal protective equipment (PPE)
    ¦rodki ochrony indywidualnej - urz±dzenia lub wyposa¿enie przeznaczone do noszenia b±d¼ trzymania przez u¿ytkownika tych ¶rodków, w celu jego ochrony przed jednym lub wiêksz± liczb± zagro¿eñ, które mog± mieæ wp³yw na jego bezpieczeñstwo i zdrowie podczas wykonywania czynno¶ci, jak równie¿ wszelkie akcesoria i dodatki przeznaczone do tego celu.
    15Urz±dzenia do u¿ytku w atmosferach wybuchowych
    Equipment for use in explosive atmospheres
    Niniejsza dyrektywa ma zastosowanie do urz±dzeñ i systemów ochronnych, przeznaczonych do u¿ytku w przestrzeniach zagro¿onych wybuchem oraz urz±dzeñ zabezpieczaj±cych, steruj±cych i regulacyjnych przeznaczonych do u¿ytku na zewn±trz przestrzeni zagro¿onych wybuchem, lecz które s± wymagane lub przyczyniaj± siê do bezpiecznego funkcjonowania urz±dzeñ i systemów ochronnych wobec zagro¿eñ wybuchowych.
    16Urz±dzenia ci¶nieniowe
    Pressure equipment
    Dyrektywa "Urz±dzenia ci¶nieniowe" odnosi siê do projektowania, wytwarzania i oceny zgodno¶ci urz±dzeñ ci¶nieniowych i ich zespo³ów, dla których najwy¿sze dopuszczalne ci¶nienie PS jest wiêksze ni¿ 0,5 bara.
    17Urz±dzenia gazowe
    Gas appliances
    W zakresie dyrektywy "Urz±dzenia gazowe" znajduj± siê:
  • urz±dzenia spalaj±ce paliwa gazowe u¿ywanych do gotowania, ogrzewania, przygotowywania gor±cej wody, ch³odzenia, o¶wietlenia lub prania, w których - w odpowiednich przypadkach - temperatura wody nie przekracza 105 oC, zwanych dalej "urz±dzeniami". Za urz±dzenia uwa¿a siê równie¿ palniki z wymuszonym ci±giem oraz urz±dzenia grzewcze przeznaczone do wyposa¿enia w takie palniki,

  • urz±dzenia zabezpieczaj±ce, urz±dzenia steruj±ce lub urz±dzenia regulacyjne i podzespo³y, oprócz palników z wymuszonym ci±giem i urz±dzeñ grzewczych przeznaczonych do wyposa¿enia w takie palniki, umieszczanych na rynku oddzielnie w celach handlowych i zaprojektowanych w celu wbudowania do urz±dzenia spalaj±cego paliwo gazowe lub zmontowania w celu stworzenia takiego urz±dzenia.

  • 18Urz±dzenia medyczne
    Medical devices
    Urz±dzenie medyczne oznacza dowolny przyrz±d, aparat, urz±dzenie, materia³ lub inny artyku³, stosowany samodzielnie lub w po³±czeniu, obejmuj±cy oprogramowanie niezbêdne do jego w³a¶ciwego zastosowania zamierzonego przez wytwórcê, który ma byæ u¿ywany dla istot ludzkich w celu:
  • diagnozy, prewencji, monitorowania leczenia lub z³agodzenia choroby,

  • diagnozy, monitorowania, leczenia, ³agodzenia lub rekompensaty zranienia albo upo¶ledzenia;

  • badania, wymiany lub zmiany anatomii lub procesu fizjologicznego;

  • kontroli urodzin.

  • 19Urz±dzenia diagnostyczne in vitro
    In vitro diagnostic medical devices
    Wyrób medyczny do diagnostyki in vitro - wyrób medyczny bêd±cy odczynnikiem, produktem odczynników, wzorcem odniesienia, materia³em kontrolnym, zestawem, przyrz±dem, sprzêtem lub systemem stosowanym samodzielnie lub w po³±czeniu, przeznaczonym przez wytwórcê do stosowania in vitro, w celu badania próbek pobranych z organizmu ludzkiego, w³±czaj±c próbki krwi i tkanek.
    Do wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro zalicza siê tak¿e pojemniki na próbki.
    20Urz±dzenia linowe do przewozu osób
    Cableway installations for persons
    Urz±dzenia linototorowe do przewozu osób s± to wszelkie urz±dzenia, które s± projektowane, wytwarzane, montowane i u¿ytkowane w celu transportu osób. Urz±dzenia te wykorzystuj± elementy no¶ne albo mechanizmy do ci±gniêcia, przy czym elementem zapewniaj±cym zawieszenie i/lub trakcjê jest lina u³o¿ona w osi ruchu.
    21Wyposa¿enie radiowe i terminali telekomunikacyjnych
    Radio and telecommunications terminal equipment
    Niniejsza dyrektywa odnosi siê do urz±dzeñ koñcowych. Urz±dzenie koñcowe oznacza urz±dzenie przeznaczone do pod³±czenia do sieci telekomunikacji publicznej, tj.:
  • do pod³±czenia bezpo¶redniego do koñcówki sieci telekomunikacji publicznej lub

  • do wspó³pracy z publiczn± sieci± telekomunikacyjn± do³±czon± bezpo¶rednio lub po¶rednio do koñcówki sieci telekomunikacji publicznej

  • w celu nadawania, przetwarzania lub odbierania informacji. System po³±czeñ mo¿e byæ kablowy, radiowy, optyczny lub inny elektromagnetyczny,
    22Wyroby budowlane
    Construction products
    Wyrób budowlany oznacza ka¿dy wyrób wyprodukowany w celu wbudowania go na sta³e w obiekty budowlane obejmuj±ce zarówno budynki, jak i budowle in¿ynierskie.
    23Zabawki
    Toys
    Zabawka oznacza dowolny produkt lub materia³ zaprojektowany lub wyra¼nie przewidziany do u¿ywania w czasie zabawy przez dzieci do 14 lat.
     
    Zobacz równie¿:
    Dyrektywy oparte na zasadach Nowego lub Globalnego Podej¶cia, które nie przewiduj± oznaczenia CE
    1Opakowania i odpady opakowaniowe
    Packaging and packaging waste
    Niniejsza dyrektywa obejmuje wszelkie opakowania wprowadzane na rynek Wspólnoty i wszystkie odpady opakowaniowe, powstaj±ce przy u¿yciu lub emisji na poziomie przemys³owym i handlowym, w biurach, sklepach, placówkach us³ugowych, gospodarstwach domowych lub na innym poziomie, niezale¿nie od zastosowanego surowca. Opakowanie oznacza wszystkie wyroby wykonane z jakichkolwiek materia³ów, przeznaczone do przechowywania, ochrony, przewozu, dostarczania i prezentacji wszelkich produktów, od surowców do towarów przetworzonych i od producenta do u¿ytkownika lub konsumenta.
    Wyroby "niezwrotne" przeznaczone do tych samych celów uwa¿ane s± równie¿ za opakowania.
    Odpady opakowaniowe oznaczaj± wszelkie opakowania lub materia³y opakowaniowe objête definicj± odpadów podan± w dyrektywie 75/442/EWG, z wyj±tkiem pozosta³o¶ci powstaj±cych w procesie produkcji opakowañ
    2Szybka kolej
    High speed rail system
    Niniejsz± dyrektywê stosuje siê do przepisów dotycz±cych ka¿dego podsystemu, parametrów, czê¶ci sk³adowych interoperacyjno¶ci, punktów sprzê¿enia i procedur, jak równie¿ warunków ogólnej kompatybilno¶ci ogólnoeuropejskiego kolejowego systemu du¿ych prêdko¶ci, wymagaj±cego osi±gniêcia interoperacyjno¶ci.Interoperacyjno¶æ oznacza zdolno¶æ ogólnoeuropejskiego systemu kolejowego du¿ych prêdko¶ci do prowadzenia bezpiecznego i niezak³óconego przemieszczania poci±gów du¿ych prêdko¶ci, który uzyskuje szczególne wielko¶ci osi±gów. Zdolno¶æ ta opiera siê na wszystkich warunkach sprawowania nadzoru i warunkach techniczno-eksploatacyjnych, które musz± zostaæ ustalone;Iteroperacyjno¶æ czê¶ci sk³adowych oznacza wszelkie sk³adniki elementarne, grupy sk³adników, podzespo³y lub zespo³y wyposa¿enia w³±czonego lub które maj± byæ w³±czone do podsystemu, od którego zale¿y bezpo¶rednio lub po¶rednio interoperacyjno¶æ ogólnoeuropejskiego systemu kolejowego du¿ych prêdko¶ci;
    3Wyposa¿enie morskie
    Marine equipment
    Niniejsza dyrektywa obowi±zuje w odniesieniu do wyposa¿enia znajduj±cego siê na pok³adzie - nowego statku wspólnotowego oraz istniej±cego statku wspólnotowego, który uprzednio nie mia³ na pok³adzie takiego wyposa¿enia albo je¿eli znajduj±ce siê dotychczas na pok³adzie wyposa¿enie jest wymieniane chyba, ¿e konwencje miêdzynarodowe dopuszczaj± co innego - niezale¿nie od tego, czy statek znajduje siê na obszarze Wspólnoty w czasie, kiedy jest zaopatrywany w to wyposa¿enie.
    4Wspó³zdolno¶æ operacyjna transeuropejskiego systemu kolei konwencjonalnej
    Interoperability of trans-European conventional rail system
    Transeuropejski system kolei konwencjonalnej oznacza strukturê, z³o¿on± z linii oraz instalacji nieruchomych, transeuropejskiej sieci transportowej, zbudowan± lub zmodernizowan± na potrzeby transportu kolej± konwencjonaln±, wraz z taborem przeznaczonym do podró¿owania na bazie tej infrastruktury;
    Wspó³zdolno¶æ operacyjna oznacza zdolno¶æ transeuropejskiego systemu kolei konwencjonalnej do zapewnienia bezpiecznego i nieprzerwanego biegu poci±gów spe³niaj±cych wymagany stopieñ wydajno¶ci tych linii.
    Podstaw± tej zdolno¶ci s± warunki prawne, techniczne oraz operacyjne, które musz± byæ spe³nione celem spe³nienia najwa¿niejszych wymogów;


    Dyrektywy oparte na zasadach Globalnego Podej¶cia
    1Ci¶nieniowe urz±dzenia transportowe
    Transportable pressure equipment
    Ci¶nieniowe urz±dzenia transportowe oznacza:- wszelkie zbiorniki (butle, tuby, bêbny ci¶nieniowe, zbiorniki kriogeniczne, zestawy butli okre¶lone w Aneksie A Dyrektywy 94/55/EC),- wszelkie zbiorniki, ³±cznie ze zbiornikami wymiennymi, kontenerami zbiornikowymi (zbiorniki przewo¼ne), zbiorniki wagonów cystern, cysterny lub zbiorniki pojazdów z zespo³em cystern, cysterny pojazdów cystern,stosowane w transporcie gazów Klasy 2 zgodnie z Aneksami do Dyrektyw 94/55/EC oraz 96/49/EC oraz w transporcie okre¶lonych substancji niebezpiecznych innych klas wskazanych w Aneksie VI do niniejszej Dyrektywy, ³±cznie z ich zaworami i innymi akcesoriami stosowanymi w transporcie.
     
    Mo¿esz równie¿ skorzystaæ z wyszukiwarki produktów.
    Narzêdzie to pozwala okre¶liæ powi±zania danego has³a z zawarto¶ci± serwisu oznaczenie-ce.pl. Wyszukiwarka mo¿e byæ pomocna przy identyfikowaniu dyrektyw, które powinny zostaæ zastosowane. Pamiêtaj jednak, ¿e podpowied¼ jest przybli¿ona.


       Patronat




     
       Partnerzy serwisu
     
       Pomó¿ nam tworzyæ
       serwis oznaczenie-ce.pl

    oceñ serwis i jego
       narzêdzia
    podpowiedz co nale¿y
       zmieniæ, a co warto
       kontynuowaæ

    Wpisz swoje uwagi
    i prze¶lij je do nas
    Twój e-mail:
     
     
     
    Promujemy:
    www.na-mazurach.pl - czarter jachtów na Mazurach, mazurska prognoza pogody, Mazury - przewodnik, mapa Mazur
    www.karta-rabatowa.pl - ¯eglarska Karta Rabatowa: czarter jachtów na Mazurach, czarter jachtów morskich, rejsy morskie, szkolenia ¿eglarskie