|
| Polski znak bezpieczeñstwa "B" Przed wej¶ciem Polski do Unii Europejskiej potwierdzeniem tego, ¿e wyrób jest bezpieczny by³ dla wielu wyrobów certyfikat bezpieczeñstwa uprawniaj±cy producenta do oznakowywania tego wyrobu znakiem bezpieczeñstwa „B”. Takiemu oznakowaniu obligatoryjnie podlega³y wyroby okre¶lone odpowiednim rozporz±dzeniem Rady Ministrów, a potwierdzenia zgodno¶ci z wymaganiami bezpieczeñstwa - zgodnie z ustaw± o badaniach i certyfikacji - dokonywa³y w procesie certyfikacji akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji jednostki certyfikuj±ce. |
| | Chocia¿ system ten nie przez wszystkich by³ lubiany, to jednak w czasie blisko 15-letniego funkcjonowania zyska³ te¿ wielu zwolenników – g³ownie odbiorców lub u¿ytkowników wyrobów, ale te¿ i niektórych producentów. Przekonali siê oni, ¿e wyrób oznakowany znakiem „B” to wyrób bezpieczny, ¿e ³atwiej siê sprzedaje i jest u¿ytkowany w poczuciu bezpieczeñstwa.
Po wej¶ciu Polski do Unii Europejskiej zaczê³y obowi±zywaæ unijne zasady wprowadzania wyrobów na rynek. Dla wielu wyrobów, zgodnie z tymi zasadami to producent ma obowi±zek potwierdziæ zgodno¶æ produkowanego przez siebie wyrobu z wymaganiami zasadniczymi dyrektyw nowego podej¶cia lub norm zharmonizowanych odnosz±cych siê do tego wyrobu. Udokumentowanym potwierdzeniem tego ma byæ wystawiona przez producenta deklaracja zgodno¶ci oraz umieszczenie na wyrobie oznakowania „CE”. To w³a¶nie deklaracja zgodno¶ci i oznakowanie CE upowa¿niaj± producenta do wprowadzenia wyrobu na rynek.
Mimo, ¿e wymagania zasadnicze dyrektyw nowego podej¶cia i wymagania kryteriów na znak bezpieczeñstwa „B” dotycz±ce tych samych wyrobów w znacznym stopniu s± zbli¿one, to jednak wielu odbiorców, u¿ytkowników, a tak¿e i wielu producentów wyrobów dostrzega istotn± ró¿nicê w tych systemach oceny zgodno¶ci wyrobów polegaj±c± g³ównie na tym, ¿e potwierdzania zgodno¶ci z wymaganiami dyrektyw nowego podej¶cia dokonuje sam producent poprzez wystawienie deklaracji zgodno¶ci i oznakowania wyrobu CE, natomiast ocenê zgodno¶ci wyrobu z wymaganiami bezpieczeñstwa i wystawienie certyfikatu na znak bezpieczeñstwa „B” przeprowadza niezale¿na od producenta i u¿ytkownika, a wiêc w pe³ni obiektywna, jednostka certyfikuj±ca, tym bardziej, ¿e jej kompetencje s± potwierdzone procesem akredytacji.
Zaobserwowano tendencjê powrotu niektórych producentów do certyfikacji swoich wyrobów na znak bezpieczeñstwa „B” w postaci certyfikacji dobrowolnej, co jest zgodne z ustaw± o systemie oceny zgodno¶ci. Na wielu producentów wp³yw wywieraj± odbiorcy wyrobów, wymagaj±c certyfikatu bezpieczeñstwa, natomiast s± te¿ producenci, którzy oznakowanie swego wyrobu znakiem bezpieczeñstwa „B” traktuj± jako powa¿ny argument promocyjny.
W wyniku tego, wiele jednostek prowadz±cych certyfikacjê wyrobów na znak bezpieczeñstwa „B” (przed wej¶ciem Polski do Unii Europejskiej) zaczê³o siê zastanawiaæ nad formu³± tego znaku jako znaku dobrowolnego. Nie by³o jednolitych dzia³añ. Niektóre jednostki zg³osi³y swoje znaki do Urzêdu Patentowego i uzyska³y ¶wiadectwa ochronne na znak swojej jednostki, w którym wykorzystywano dawn± symbolikê znaku „B” w po³±czeniu z nazw± jednostki. Wiele jednostek my¶la³o jednak trochê inaczej. Zainicjowa³y one stworzenie systemu dobrowolnej certyfikacji na polski znak bezpieczeñstwa „B” wed³ug ujednoliconych zasad, podobnie jak niemiecki znak „GS” czy hiszpañski znak „N”.
Po wielu rozwa¿aniach zdecydowano, ¿e wzór znaku sk³adaj±cego siê z symbolu dawnego znaku „B” uzupe³niony o numer jednostki certyfikuj±cej zg³osi do Urzêdu Patentowego Polskie Stowarzyszenie na rzecz Badañ Technicznych i Atestacji, posiadaj±ce osobowo¶æ prawn±, które bêdzie w³a¶cicielem znaku. Ustalono, ¿e Stowarzyszenie jako w³a¶ciciel znaku bêdzie administrowaæ znakiem oraz prowadziæ jego promocjê, natomiast nie bêdzie samo prowadziæ certyfikacji na ten znak. Certyfikacjê na znak bêd± prowadzi³y jako wspó³uprawnione te jednostki certyfikuj±ce, które zadeklaruj± swój udzia³ w systemie podpisuj±c ze Stowarzyszeniem umowê-licencjê. Zarz±dzanie merytoryczne certyfikacj± na znak Stowarzyszenie powierza Radzie Jednostek Certyfikuj±cych, w której sk³ad wchodz± wszystkie jednostki dzia³aj±ce w systemie.
Realizuj±c tak uzgodniony model systemu certyfikacji na znak „B” Polskie Stowarzyszenie na rzecz Badañ Technicznych i Atestacji w koñcu ubieg³ego roku zg³osi³o do Urzêdu Patentowego wniosek o ochronê zg³oszonego wzoru znaku, natomiast udzia³ w systemie certyfikacji na ten znak obecnie zadeklarowa³y 24 jednostki certyfikuj±ce, które podpisa³y umowê-licencjê ze Stowarzyszeniem i utworzy³y Radê Jednostek Certyfikuj±cych.
W roku 2005 Rada odby³a trzy posiedzenia, na których dokonano wyboru Prezydium Rady, Komitetu Technicznego, Komitetu Odwo³awczego, przyjêto regulamin Rady Jednostek Certyfikuj±cych i regulamin Komitetu Technicznego oraz Program certyfikacji wyrobów na wspólny znak towarowy gwarancyjny „B”. Prezydium Rady wybrano w nastêpuj±cym sk³adzie:
Czes³aw Ilcewicz – Przewodnicz±cy Prezydium Rady – IMBiGS
Eugeniusz Szajba – Zastêpca Przewodnicz±cego – IBMER
Józef Maliszewski – Sekretarz - PREDOM-OBR | | Przewodnicz±cym Komitetu Technicznego zosta³ Henryk Zawadzki - PIMB, a Komitetu Odwo³awczego - Franciszek Troncik – SIMPTEST.
W posiedzeniach Rady uczestniczyli przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Badañ Technicznych i Atestacji: Panowie Marek Jewtuch – Przewodnicz±cy Zarz±du Stowarzyszenia oraz Aleksander Piotrowski – Zastêpca Przewodnicz±cego.
W zwi±zku z powy¿szym nale¿y uznaæ, ¿e system certyfikacji wyrobów na znak bezpieczeñstwa „B” znów funkcjonuje, ale ju¿ w uk³adzie dobrowolnym. Obecnie te jednostki certyfikuj±ce, które podpisa³y umowê-licencjê ze Stowarzyszeniem, prowadz± certyfikacjê wg zasad okre¶lonych Programem w zakresie wyrobów, na które posiada³y akredytacjê w czasie obowi±zkowej certyfikacji na ten znak.
Zainteresowani certyfikacj± wyrobów na znak bezpieczeñstwa mog± uzyskaæ pe³n± informacjê o systemie, jednostkach certyfikuj±cych, które przyst±pi³y do systemu, zakresach ich dzia³ania pod nastêpuj±cymi adresami:
jmaliszewski@predom.com.pl - tel. 0 22 846 19 48
cz.ilcewicz@imbigs.org.pl - tel. 0 22 843 27 03
marek.jewtuch@eltest.com.pl - tel. 0 22 619 39 66 | | lub bezpo¶rednio w jednostkach certyfikuj±cych:
Biuro Badawcze ds. Jako¶ciStowarzyszenie Elektryków Polskich
ul. Po¿aryskiego 28, 04-703 Warszawa
www.bbj.sep.com.pl
Centralny O¶rodek Badawczo-Rozwojowy Opakowañ
ul. Konstanciñska 11, 02-942 Warszawa
www.cobro.org.pl
Centralny O¶rodek Badawczo-Rozwojowy Przemys³u Betonów„CEBET”
ul. Marywilska42B, 03-042 Warszawa
www.cebet.waw.pl
Centralny O¶rodek Ch³odnictwa
ul. Juliusza Lea 116, 30-133 Kraków
www.coch.krakow.pl
Damis Cert Laboratory S. C.
ul. K³opotowskiego 11, 03-718 Warszawa
www.dcl.damis.pl
ELTEST M.Jewtuch Sp. jawna
ul. Ratuszowa 11, 03-450 Warszawa
www.eltest.com.pl
Instytut Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa
ul. Rakowiecka 32, 02-532 Warszawa
www.zjn.waw.pl
Instytut Celulozowo-Papierniczy
ul. M. Sk³odowskiej-Curie 19/27, 90-570 £ód¼
www.icp.lodz.pl
Instytut Elektrotechniki
ul. Po¿aryskiego 28, 04-703 Warszawa
www.iel.waw.pl
Instytut Logistyki i Magazynowania
ul. Estkowskiego 6, 61-755 Poznañ
www.ilim.poznan.pl/jc
Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego
ul. Racjonalizacji 6/8, 02-673 Warszawa
www.imbigs.org.pl
Instytut Nafty i Gazu
ul. Lubicz 25A, 31-503 Kraków
www.inig.pl
Instytut Spawalnictwa
ul. B³. Czes³awa 16/18, 44-100 Gliwice
www.is.gliwice.pl
Instytut Sportu
ul. Trylogii 2/16, 01-982 Warszawa
www.insp.pl
Instytut Szk³a i Ceramiki
ul. Postêpu 9, 02-676 Warszawa
www.isic.waw.pl
Instytut Technologii Drewna
ul. Winiarska 1, 60-654 Poznañ
www.itd.poznan.pl
Instytut Transportu Samochodowego
ul. Jagielloñska 80, 03-301 Warszawa
www.its.home.pl
O¶rodek Badawczo-Rozwojowy „PREDOM-OBR”
ul. Krakowiaków 53, 02-255 Warszawa
www.predom.com.pl
Przemys³owy Instytut Maszyn Budowlanych
ul. Napoleona 2, 05-230 Koby³ka
www.pimb.com.pl
Wojskowy O¶rodek Badawczo-Rozwojowy S³u¿by Materia³ów Pêdnych i Smarów
ul. Kolska 13, 01-045 Warszawa
www.wobr-mps.pl
Zak³ady Badañ i Atestacji "Zetom" im. Profesora Fryderyka Stauba w Katowicach
ul. Ks. Bpa. H. Bednorza 17, 40-384 Katowice
www.zetomkatowice.com.pl
Przemys³owy Instytut Motoryzacji
ul. Jagielloñska 55, 03-301 Warszawa
www.pimot.org.pl
O¶rodek Badañ i Certyfikacji Sp. z o.o. „SIMPTEST”
ul. Barbary 17, 40-053 Katowice
www.simptest.com.pl
Centrum Mechanizacji Górnictwa „KOMAG”Jednostka Badawczo-Rozwojowa
ul. Pszczyñska 37, 44-101 Gliwice
www.komag.gliwice.pl | | Dalsze informacje... | 2006-01-31 ELTEST Marek Jewtuch, Czes³aw Ilcewicz |
|
|
|
|
|
|
|