Szukaj w serwisie
    
   Najważniejsze narzędzia
Produkty wymagające CE
- akty prawne, informacje
Wyszukiwarka norm zharmonizowanych
Aktualności CE
Prenumerata aktualności
    
   CE - przewodnik
Oznakowanie CE: podstawy prawne, ważne terminy
Oznakowanie CE: paszport na rynki Unii Europejskiej
Jakie wyroby muszą mieć oznakowanie CE
Krok po kroku do oznakowania CE
    
   Eksperci serwisu
Archiwum pytań i odpowiedzi
Masz pytania - zwróć się o pomoc do Zespołu Ekspertów
    
   Przewodniki
Maszyny
Emisja hałasu
Sprzęt niskonapięciowy
Urządzenia ciśnieniowe
Środki ochrony indywidualnej
    
   Zamówienia publiczne
Aktualności
Komentarze
Kwartalnik
 
Forum
    

  Aktualności CE
 
Różnice między normami EN 292 a EN ISO 12100
Dnia 31.12.2005 r. został opublikowany zaktualizowany wykaz norm zharmonizowanych z dyrektywą maszynową, w którym normy EN 292 zostały zastąpione normami EN ISO 12100. Pomiędzy "starymi" i "nowymi" normami istnieją pewne różnice, które w pewnych przypadkach, mogą wymagać przeprowadzenia zmian w maszynach, dokumentacji technicznej oraz sposobach pracy projektantów.
 

Normy EN ISO 12100 są podstawowymi normami z zakresu bezpieczeństwa maszyn, określonymi jako normy typu A, które zawierają podstawowe pojęcia, ogólne zasady projektowania i zasady techniczne, których znajomość jest niezbędna w codziennej pracy projektantów. Oba arkusze normy EN ISO 12100 zostały opracowane przez Europejski Komitet Normalizacyjny (CEN) już w 2003 r. i noszą tytuł "Bezpieczeństwo maszyn. Pojęcia podstawowe, ogólne zasady projektowania":
Część 1: Podstawowa terminologia, metodyka,
Część 2: Zasady techniczne.
 
Zmiany ogólne
W trakcie pobieżnej lektury EN ISO 12100, zauważyć można, że informacje tam zamieszczone, są lepiej poukładane, często na nowo sformułowane, dzięki czemu ich zawartość stała się bardziej usystematyzowana. Fakt ten powinien cieszyć wszystkie zainteresowane strony, jednak nowy układ informacji wiąże się z pewną trudnością. Spotkają się z nią wszystkie osoby wykonujące ocenę zagrożeń wg normy EN 1050. Załącznik A tej normy zawiera listę zagrożeń (jakie mogą występować w maszynach), która wielokrotnie odwołuje się do opisów tych zagrożeń, zamieszczonych w normach EN 292. Chcąc sprawdzić na czym polega dane zagrożenie, czym może być ono wywołane itp., konstruktor będzie musiał własnoręcznie znaleźć odpowiedni opis zagrożenia w normach EN ISO 12100.
 
Dodatkowe środki zapobiegawcze teraz w kroku drugim
Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadzono w nowych normach, jest kolejność środków podejmowanych w celu zmniejszenia ryzyka związanego z zagrożeniami zidentyfikowanymi w maszynach. Na rysunku 2 normy EN ISO 12100-1 zalecany sposób postępowania nazwano "3-krokową metodą zmniejszania ryzyka". Rysunek ten różni się od rysunku zamieszczonego w normie EN 292-1 obszarem "dodatkowych środków zapobiegawczych" (np. stop awaryjny), które w EN ISO 12100-1 nazwano "uzupełniającymi środkami ochronnymi" i umieszczono w kroku drugim. Jest to bardzo rozsądna zmiana, gdyż uzupełniające środki ochronne powinny mieć pierwszeństwo nad informacjami dla użytkownika. Dzięki temu zapisowi, zapewniono również zgodność norm z kolejnością podaną w dyrektywie maszynowej:
- rozwiązania konstrukcyjne bezpieczne same w sobie,
- techniczne środki ochronne i uzupełniające środki ochronne,
- informacje dotyczące użytkowania.
 
Powołania na międzynarodowe normy z serii ISO
W trakcie lektury zauważyć można, że EN ISO 12100 w wielu miejscach przywołują inne normy z serii ISO, które są międzynarodowymi odpowiednikami europejskich norm, np.: ISO 14121 -> EN 1050, ISO 13849-1 -> EN 954-1, (wykaz tych i innych norm znajduje się w bibliografiach obu norm). Niektóre ze wspomnianych norm ISO są w trakcie modyfikacji, a w przyszłości mają zastąpić obecnie stosowane normy zharmonizowane.
 
Nowe i zmienione definicje
W EN ISO 12100 znajdziemy wiele nowych, i zmienionych definicji (np. "rozwiązanie konstrukcyjne bezpieczne samo w sobie", "zagrożenie istniejące", "zagrożenie znaczące", "ocena ryzyka", "szkoda" itd.). Jedną ze zmienionych definicji jest również termin "maszyna". Zainteresowanie może jednak budzić fakt, że i ta wersja definicji nie jest identyczna z zamieszczoną w dyrektywie maszynowej (porównaj dyrektywa 98/37/WE, art. 1, ust. 2a), co z prawnego punktu widzenia daje co najmniej pole do dyskusji.

Szerszy opis zmian oraz konsekwencje z nich wynikające, opisane są w pełnej wersji artykułu opublikowanego w formacie PDF, w ramach nieodpłatnego informatora CE-InfoService, dostępnego na stronie internetowej www.luc.pl.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem - kliknij tutaj >>.

Zespół LUC - CE CONSULTING
 
Dalsze informacje...

2006-09-12 Cert Partner Mariusz Łukaszyński
Powrót


   Patronat




 
   Partnerzy serwisu
 
   Pomóż nam tworzyć
   serwis oznaczenie-ce.pl

oceń serwis i jego
   narzędzia
podpowiedz co należy
   zmienić, a co warto
   kontynuować

Wpisz swoje uwagi
i prześlij je do nas
Twój e-mail:
 
 
 
Promujemy:
www.na-mazurach.pl - czarter jachtów na Mazurach, mazurska prognoza pogody, Mazury - przewodnik, mapa Mazur
www.karta-rabatowa.pl - Żeglarska Karta Rabatowa: czarter jachtów na Mazurach, czarter jachtów morskich, rejsy morskie, szkolenia żeglarskie