Szukaj w serwisie
    
   Najważniejsze narzędzia
Produkty wymagające CE
- akty prawne, informacje
Wyszukiwarka norm zharmonizowanych
Aktualności CE
Prenumerata aktualności
    
   CE - przewodnik
Oznakowanie CE: podstawy prawne, ważne terminy
Oznakowanie CE: paszport na rynki Unii Europejskiej
Jakie wyroby muszą mieć oznakowanie CE
Krok po kroku do oznakowania CE
    
   Eksperci serwisu
Archiwum pytań i odpowiedzi
Masz pytania - zwróć się o pomoc do Zespołu Ekspertów
    
   Przewodniki
Maszyny
Emisja hałasu
Sprzęt niskonapięciowy
Urządzenia ciśnieniowe
Środki ochrony indywidualnej
    
   Zamówienia publiczne
Aktualności
Komentarze
Kwartalnik
 
Forum
    

  Aktualności CE
 
Kiedy dyrektywa niskonapięciowa zastępuje dyrektywę maszynową?
Zasadność tego pytania wynika wprost z tekstu dyrektywy maszynowej 98/37/WE, która w art. 1, ust. 5 zawiera następujące wyłączenie: „W przypadku maszyn stwarzających ryzyka głównie o pochodzeniu elektrycznym podlegają one wyłącznie dyrektywie 73/23/EWG”. Zapis ten ma bardzo ogólny charakter, co sprawia, że konieczna jest jego interpretacja. Tytułowe pytanie jest jednym z wielu podstawowych pytań, jakie zadają uczestnicy naszych praktycznych szkoleń z dyrektywy maszynowej (MD).
 

Pragniemy ostrzec przed błędną interpretacją tego przepisu. Wyjaśnienie tego tematu wymaga odpowiedzi na kilka dodatkowych pytań.

Na jakiej podstawie można stwierdzić, że główne ryzyko ma pochodzenie elektryczne?
Podstawą do tego jest przeprowadzenie oceny ryzyka wszystkich zidentyfikowanych w maszynie zagrożeń. Należy pamiętać, że ocena ryzyka powinna być przeprowadzona zgodnie z zasadami opisanymi w normie EN 1050 - Maszyny. Bezpieczeństwo. Zasady oceny ryzyka. Taka ocena pozwoli określić, które ryzyko występujące w maszynie jest ryzykiem głównym (dominującym). Jeżeli w wyniku oceny ryzyka okaże się, że główne ryzyko ma pochodzenie elektryczne, wtedy maszyna podlega wyłącznie (pod warunkiem, że maszyna spełnia kryterium napięciowe [art. 1] dyrektywy LVD i nie jest wykluczona [zał. 2] z jej zastosowania) dyrektywie niskonapięciowej (LVD). W tym miejscu należy zaznaczyć, że rozważania te nie odnoszą się do pozostałych dyrektyw Nowego Podejścia, których zastosowanie również musi być rozpatrzone. Jeżeli natomiast ocena ryzyka wskaże, że dominujące zagrożenie nie ma charakteru elektrycznego, wówczas nie można wykluczyć zastosowania dyrektywy maszynowej.


Kto może dokonać oceny ryzyka?
W związku z wielką różnorodnością maszyn, ich zastosowań, poziomu skomplikowania i poziomu ryzyka jakie mogą one stwarzać, powstaje pytanie, kto może podjąć decyzję o zastosowaniu lub wyłączeniu dyrektywy maszynowej. Odpowiedź znajdujemy w samej dyrektywie. W załączniku IV MD zamieszczono wykaz maszyn, w stosunku do których należy zaangażować jednostkę notyfikowaną. Maszyny wymienione na tym wykazie są często źródłem poważnych zagrożeń. Wykaz ten informuje, że maszyny w nim wymienione, zawsze podlegają dyrektywie maszynowej (w tym przypadku decyzja została podjęta przez ustawodawcę). Natomiast w przypadku wszystkich pozostałych maszyn, wyboru stosowanych dyrektyw musi, na własną odpowiedzialność, dokonać sam wytwórca.

Szerszy opis tego tematu, zilustrowany kilkoma przykładami, zamieściliśmy w pełnej treści artykułu, który znajdą Państwo w archiwum naszego nieodpłatnego informatora CE-InfoService, dostępnego na stronie internetowej www.luc.pl >>.

Zespół LUC - CE CONSULTING
 
Dalsze informacje...

2006-09-29 Cert Partner Mariusz Łukaszyński
Powrót


   Patronat




 
   Partnerzy serwisu
 
   Pomóż nam tworzyć
   serwis oznaczenie-ce.pl

oceń serwis i jego
   narzędzia
podpowiedz co należy
   zmienić, a co warto
   kontynuować

Wpisz swoje uwagi
i prześlij je do nas
Twój e-mail:
 
 
 
Promujemy:
www.na-mazurach.pl - czarter jachtów na Mazurach, mazurska prognoza pogody, Mazury - przewodnik, mapa Mazur
www.karta-rabatowa.pl - Żeglarska Karta Rabatowa: czarter jachtów na Mazurach, czarter jachtów morskich, rejsy morskie, szkolenia żeglarskie