Już za niecałe pół roku Polska stanie się pełnoprawnym Członkiem Unii Europejskiej. W tym momencie w naszym kraju zacznie obowiązywać prawo wynikające z prawa UE. Wśród przygotowanych przez Polskę przepisów prawnych jest cały ich szereg dotyczących prawa technicznego, umożliwiającego, między innymi, swobodny przepływ towarów i usług, czyli udział w jednolitym rynku Wspólnot Europejskich.
"Swobodny przepływu towarów" w uproszczeniu oznacza możliwość wprowadzania bez ograniczeń na rynki wszystkich państw członkowskich UE wyrobów wyprodukowanych w jednym z tych państw.
Najistotniejszym warunkiem swobodnego przepływu towarów jest system oceny zgodności wyrobów, wynikający z dyrektyw Wspólnoty Europejskiej, szczególnie dyrektyw nowego podejścia . Adresatami dyrektyw Wspólnoty Europejskiej są jej państwa członkowskie, dla których są one wiążące w zakresie celów i zadań. Forma i środki ich realizacji wynikają z prawa krajowego poszczególnych państw, które musi być doprowadzone do zgodności z postanowieniami dyrektyw. Oznacza to, że postanowienia zawarte w dyrektywach stają się prawem w państwach członkowskich po wdrożeniu ich do prawa wewnętrznego. Polska w procesie przygotowawczym do członkostwa w UE, wywiązała się z zobowiązań i ujednoliciła techniczne prawo polskie z prawem WE, w tym wprowadziła jako obowiązujące (od dnia uzyskania przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej) w Polsce przepisy wynikające z dyrektyw nowego podejścia.
W celu zapoznania polskich producentów, handlowców, administracji i innych uczestników rynku z tymi aktami prawnymi i umożliwienia przygotowania się do ich stosowania, Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej wspiera organizacyjnie i finansowo wszelkiego rodzaju działania umożliwiające rozpowszechnienie w tym zakresie informacji i wiedzy.
W niniejszym Informatorze przedstawiono zasady i tryb postępowania przy wytwarzaniu, ocenie zgodności i wprowadzaniu na rynki państw Wspólnoty Europejskiej sprzętu elektrycznego niskiego napięcia.
Niniejszy Informator stanowi uaktualnione wydanie podobnego Informatora z 2001 roku i jest rozpowszechniany bezpłatnie wśród wszystkich zainteresowanych umieszczaniem sprzętu elektrycznego na rynku WE (w tym krajowym). Konieczność uaktualnienia wynikła z wprowadzanych w ciągu ostatnich dwóch lat różnych zmian do przygotowanych w 2000 i 2001 roku polskich przepisów prawnych oraz ze zmian zarówno w europejskiej jak i w polskiej normalizacji.
Zezwala się na reprodukcję treści zawartej w Informatorze, z wyjątkiem celów handlowych i umieszczania ich w wydawnictwach płatnych, pod warunkiem powołania materiału źródłowego.
|