Rysunek zestawieniowy
Powinien to być rysunek techniczny pokazujący cały wyrób (rzuty, przekroje, szczegóły połączeń). Rysunek powinien umożliwić zrozumienie działania sprzętu. W razie potrzeby na rysunku należy przywołać numery rysunków podzespołów, części itp. W celach identyfikacyjnych, rysunek powinien mieć prawidłowo wypełnioną tabliczkę rysunkową.
Schematy elektryczne, rysunki układów sterowania
Schematy elektryczne, rysunki układów sterowania powinny umożliwić zrozumienie działania sprzętu elektrycznego, ze szczególnym uwzględnieniem zabezpieczeń, takich jak blokady, wyłączniki awaryjne, elementy uruchamiające itp.
Rysunki istotnych w odniesieniu do bezpieczeństwa elementów mechanicznych sprzętu elektrycznego, obliczenia, wyniki badań, wykaz najważniejszych w odniesieniu do bezpieczeństwa elementów
Jest to część dokumentacji, która powinna ukazywać, w jaki sposób producent spełnił, mające zastosowanie do sprzętu elektrycznego zasadnicze wymagania związane z bezpieczeństwem, zawarte w dyrektywie.
Ten element składowy dokumentacji powinien być opracowany bardzo przejrzyście i jednoznacznie dla wykazania spełnienia wszystkich odnośnych wymagań.
Wykaz zastosowanych norm i specyfikacji technicznych
Wykaz powinien obejmować wszystkie krajowe lub międzynarodowe normy i inne specyfikacje techniczne zastosowane podczas projektowania, wytwarzania i badania.
Instrukcja obsługi
Instrukcję należy opracować podając wszelkie możliwe etapy pracy i obsługi sprzętu (np. montaż, eksploatacja, regulacja itp.), w których mogą wystąpić zagrożenia oraz sposób postępowania w celu uniknięcia lub zminimalizowania tego zagrożenia.
Instrukcja powinna być sporządzona w jednym z urzędowych języków państw członkowskich Wspólnoty, a oprócz tego należy ją przetłumaczyć na język kraju użytkownika sprzętu.
Opis wewnętrznych środków gwarantujących stabilność produkcji
"Wewnętrzne środki" mogą oznaczać np. wdrożenie systemu zapewnienia jakości, zgodnego z jedną z norm serii ISO 9000.
Do dokumentacji należy dołączyć opis sposobu zachowania stabilności produkcji, np. program badań mających na celu wykazanie zachowania bezpieczeństwa sprzętu i jego zgodności z zasadniczymi wymaganiami dyrektywy.
Sprawozdania z przeprowadzonych badań
Mogą to być np. wszelkie sprawozdania czy świadectwa wystawione przez notyfikowaną jednostkę certyfikującą lub kontrolną lub przez notyfikowane laboratorium a także przez laboratorium producenta.
Jeżeli wytwórca deklaruje zgodność sprzętu z wymaganiami normy zharmonizowanej, która wymaga przeprowadzenia określonych badań, do dokumentacji należy dołączyć sprawozdania z tych badań. Wskazanym jest, aby były one wystawione przez jednostkę notyfikowaną (laboratorium).
Język dokumentacji
Dyrektywa niskonapięciowa tego nie wymaga, ale jest wskazanym, aby dokumentacja była sporządzona w jednym z urzędowych języków Wspólnoty.
Przechowywanie dokumentacji
Dokumentacja powinna być przechowywana przez wytwórcę lub/i jego upoważnionego przedstawiciela wraz z Deklaracją zgodności WE przez okres co najmniej dziesięciu lat, licząc od dnia wyprodukowania ostatniej sztuki wyrobu.
Dokumentację lub jej część należy przedkładać na każde uzasadnione żądanie kompetentnych władz państwowych. Nie przedłożenie dokumentacji może stanowić wystarczający powód do poddania w wątpliwość zgodności sprzętu elektrycznego z wymaganiami dyrektywy.
Zmiany w dokumentacji
Na życzenie producenta dokumentację techniczną może przechowywać jednostka notyfikowana, szczególnie wówczas, gdy przeprowadzała badania lub brała udział w ocenie zgodności. W takich przypadkach producent jest obowiązany informować tę jednostkę notyfikowaną o każdej zmianie, która została lub ma być wprowadzona do wyrobu, którego dokumentacja dotyczy. Natomiast jednostka notyfikowana jest zobowiązana poinformować producenta o dalszym sposobie postępowania, np. o konieczności powtórzenia niektórych lub wszystkich badań danego wyrobu.
|