Ustawa o systemie oceny zgodności (art. 9., ust. 1.) dała delegację ministrom właściwym ze względu na przedmiot oceny zgodności do wydawania rozporządzeń wykonawczych, wprowadzających do prawa krajowego wymagania dyrektyw nowego podejścia.
Rozporządzeniem wprowadzającym do polskiego prawodawstwa przepisy dyrektywy niskonapięciowej jest rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 12 marca 2003 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla sprzętu elektrycznego (DzU nr 49 z 12 marca 2003 r., poz. 414). Wyciąg z tego Dziennika Ustaw zawierający tekst rozporządzenia zamieszczono w załączniku Kr 6.
Omawiane rozporządzenie zawiera wszystkie merytoryczne wymagania dyrektywy niskonapięciowej (73/23/EWG) odnoszące się do zagrożeń bezpieczeństwa, powstałych podczas użytkowania sprzętu elektrycznego (patrz rozdział "Dyrektywa niskonapięciowa - LVD" i załącznik Kr 2), tylko są one w innym układzie, dostosowanym do sposobu redakcji polskich aktów prawnych (rozporządzeń). Podaje ono również, identycznie jak dyrektywa, procedurę oceny zgodności sprzętu elektrycznego z wymaganiami zasadniczymi i warunki, jakie musi spełnić producent przed wprowadzeniem wyrobu na rynek. W poniższej tablicy zestawiono porównanie zapisów dyrektywy niskonapięciowej z zapisami rozporządzenia.
|