Niniejszy przewodnik ma ułatwić zrozumienie zapisów zawartych w dyrektywie Rady 87/404/EWG z 25 lipca 1987 roku o harmonizacji praw państw członkowskich w odniesieniu do prostych zbiorników ciśnieniowych i dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 97/23/WE z dnia 29 maja 1997 roku w sprawie zbliżenia praw państw członkowskich dotyczących urządzeń ciśnieniowych. Dyrektywy te oparte są na koncepcji Nowego Podejścia i w państwach członkowskich Unii Europejskiej służą harmonizacji przepisów technicznych w sferze urządzeń ciśnieniowych.
Poradnik kierowany jest do podmiotów zainteresowanych przestrzeganiem przepisów prawa w sektorze urządzeń ciśnieniowych, do których należą przede wszystkim wytwórcy, projektanci, importerzy, dystrybutorzy, eksploatujący, konsumenci, eksperci, jednostki notyfikowane, organy nadzoru rynku i organy dozoru zajmujące się badaniami eksploatacyjnymi urządzeń ciśnieniowych.
Zadaniem, jakie ma do spełnienia ten Przewodnik, nie jest rozwiązanie wszystkich problemów związanych z podstawami prawnymi dotyczącymi różnych aspektów bezpieczeństwa urządzeń ciśnieniowych, ani też odpowiedzenie na wszystkie pytania dotyczące zagadnień związanych z postanowieniami dyrektyw 87/404/EWG (zwanej "dyrektywą SPVD") oraz 97/23/WE (zwanej "dyrektywą PED"). Niewątpliwie jednak przewodnik ułatwia ich zrozumienie, a tym samym umożliwia podejmowanie właściwych decyzji związanych z przestrzeganiem zawartych w nich postanowień.
Przedstawione tu zostały niektóre aktualne interpretacje postanowień zawartych w dyrektywach ciśnieniowych. Należy jednak pamiętać, że interpretacje te mogą zmienić się w czasie.
Przewodnik ten został opracowany głównie w oparciu o tekst dyrektyw oraz wytyczne (materiały interpretacyjne) opracowywane przez grupy robocze powoływane i działające przy Komisji Europejskiej. Taką grupą roboczą jest Working Group Pressure (WGP) czyli grupa robocza "Ciśnienie", której zadaniem jest stawianie problemów, dyskutowanie i zatwierdzanie wytycznych. Członkami WGP są przedstawiciele administracji oraz eksperci państw członkowskich. Mniejszą grupę stanowi Working Party Guidelines (WPG) - grupa robocza ds. wytycznych, w której pracach uczestniczą eksperci wybrani przez WGP i której zadaniem jest przygotowanie propozycji tekstów wytycznych. Pomocna przy opracowaniu Przewonika była także wiedza zdobyta podczas spotkań w ramach Forum Jednostek Notyfikowanych do dyrektyw SPVD i PED oraz własna wiedza i doświadczenie autorów związane z wdrażaniem i stosowaniem tych dyrektyw. W przypadku jakichkolwiek różnic pomiędzy tekstem niniejszego Przewodnika i przepisami dyrektywy, jedynie te ostatnie mogą być uznane za prawnie obowiązujące.
Wszelkie nowe inicjatywy i działania mające na celu opracowanie nowelizowanych tekstów i nowych projektów dyrektyw związane są z działaniami grup roboczych powoływanych pod egidą Rady, co w przypadku omawianych dyrektyw nie ma aktualnie miejsca.
|