Szukaj w serwisie
    
   Najważniejsze narzędzia
Produkty wymagające CE
- akty prawne, informacje
Wyszukiwarka norm zharmonizowanych
Aktualności CE
Prenumerata aktualności
    
   CE - przewodnik
Oznakowanie CE: podstawy prawne, ważne terminy
Oznakowanie CE: paszport na rynki Unii Europejskiej
Jakie wyroby muszą mieć oznakowanie CE
Krok po kroku do oznakowania CE
    
   Eksperci serwisu
Archiwum pytań i odpowiedzi
Masz pytania - zwróć się o pomoc do Zespołu Ekspertów
    
   Przewodniki
Maszyny
Emisja hałasu
Sprzęt niskonapięciowy
Urządzenia ciśnieniowe
Środki ochrony indywidualnej
    
   Zamówienia publiczne
Aktualności
Komentarze
Kwartalnik
 
Forum
    

  Przewodniki do dyrektyw
 
Wymagania bezpieczeństwa dla urządzeń ciśnieniowych na Jednolitym Rynku Unii Europejskiej
Wstęp

Niniejszy przewodnik ma ułatwić zrozumienie zapisów zawartych w dyrektywie Rady 87/404/EWG z 25 lipca 1987 roku o harmonizacji praw państw członkowskich w odniesieniu do prostych zbiorników ciśnieniowych i dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 97/23/WE z dnia 29 maja 1997 roku w sprawie zbliżenia praw państw członkowskich dotyczących urządzeń ciśnieniowych. Dyrektywy te oparte są na koncepcji Nowego Podejścia i w państwach członkowskich Unii Europejskiej służą harmonizacji przepisów technicznych w sferze urządzeń ciśnieniowych.

Poradnik kierowany jest do podmiotów zainteresowanych przestrzeganiem przepisów prawa w sektorze urządzeń ciśnieniowych, do których należą przede wszystkim wytwórcy, projektanci, importerzy, dystrybutorzy, eksploatujący, konsumenci, eksperci, jednostki notyfikowane, organy nadzoru rynku i organy dozoru zajmujące się badaniami eksploatacyjnymi urządzeń ciśnieniowych.

Zadaniem, jakie ma do spełnienia ten Przewodnik, nie jest rozwiązanie wszystkich problemów związanych z podstawami prawnymi dotyczącymi różnych aspektów bezpieczeństwa urządzeń ciśnieniowych, ani też odpowiedzenie na wszystkie pytania dotyczące zagadnień związanych z postanowieniami dyrektyw 87/404/EWG (zwanej "dyrektywą SPVD") oraz 97/23/WE (zwanej "dyrektywą PED"). Niewątpliwie jednak przewodnik ułatwia ich zrozumienie, a tym samym umożliwia podejmowanie właściwych decyzji związanych z przestrzeganiem zawartych w nich postanowień.
Przedstawione tu zostały niektóre aktualne interpretacje postanowień zawartych w dyrektywach ciśnieniowych. Należy jednak pamiętać, że interpretacje te mogą zmienić się w czasie.

Przewodnik ten został opracowany głównie w oparciu o tekst dyrektyw oraz wytyczne (materiały interpretacyjne) opracowywane przez grupy robocze powoływane i działające przy Komisji Europejskiej. Taką grupą roboczą jest Working Group Pressure (WGP) czyli grupa robocza "Ciśnienie", której zadaniem jest stawianie problemów, dyskutowanie i zatwierdzanie wytycznych. Członkami WGP są przedstawiciele administracji oraz eksperci państw członkowskich. Mniejszą grupę stanowi Working Party Guidelines (WPG) - grupa robocza ds. wytycznych, w której pracach uczestniczą eksperci wybrani przez WGP i której zadaniem jest przygotowanie propozycji tekstów wytycznych. Pomocna przy opracowaniu Przewonika była także wiedza zdobyta podczas spotkań w ramach Forum Jednostek Notyfikowanych do dyrektyw SPVD i PED oraz własna wiedza i doświadczenie autorów związane z wdrażaniem i stosowaniem tych dyrektyw. W przypadku jakichkolwiek różnic pomiędzy tekstem niniejszego Przewodnika i przepisami dyrektywy, jedynie te ostatnie mogą być uznane za prawnie obowiązujące.
Wszelkie nowe inicjatywy i działania mające na celu opracowanie nowelizowanych tekstów i nowych projektów dyrektyw związane są z działaniami grup roboczych powoływanych pod egidą Rady, co w przypadku omawianych dyrektyw nie ma aktualnie miejsca.
 



   Patronat




 
   Partnerzy serwisu
 
   Pomóż nam tworzyć
   serwis oznaczenie-ce.pl

oceń serwis i jego
   narzędzia
podpowiedz co należy
   zmienić, a co warto
   kontynuować

Wpisz swoje uwagi
i prześlij je do nas
Twój e-mail:
 
 
 
Promujemy:
www.na-mazurach.pl - czarter jachtów na Mazurach, mazurska prognoza pogody, Mazury - przewodnik, mapa Mazur
www.karta-rabatowa.pl - Żeglarska Karta Rabatowa: czarter jachtów na Mazurach, czarter jachtów morskich, rejsy morskie, szkolenia żeglarskie